Sports star Radeviča tests positive, six years on

Take note – story published 5 years ago

Retired Latvian long-jumper Ineta Radeviča has tested positive for doping after a repeat analysis of her sample from the 2012 London Olympics.

Radeviča placed fourth at the London games and is one of the best-known athletes in the country.

Since 2017 she has also served as the president of the Latvian Athletics Federation - one of the bodies with the greatest responsibility for promoting clean competition in sports - and so the doping allegation has potential to damage not only her own reputation.

Radeviča has tested positive for oxandrolone, an anabolic steroid and has since been hit with an interim ban.

She retired from professional sports in 2012, after narrowly missing out on a medal in London.

She currently holds the Latvian women's long-jump record.

Writing on social media, Radeviča said she had always opposed illegal doping and had not been intentionally doping but that she nevertheless took full responsibility for her actions.

"Although I have not deliberately used banned medication, I understand that it does not relieve me of responsibility for what has happened, so I am doing everything in my power to work with specialists and all those involved. The fact that the new findings in the analyses relate to events so many years ago makes it very difficult to defend myself, as not all of the documents and samples of the treatment and medicines of that time have been preserved," she wrote, adding that she is awaiting the birth of a third child and this is now her priority. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Radusies situācija man ir ārkārtīgi nepatīkama. Es nodarbojos ar vieglatlētiku no agras bērnības un esmu veltījusi tai sevi visu. Kopš manas sportistes karjeras beigām pagājis jau ilgs laiks, tomēr tā joprojām saglabā svarīgu vietu manā sirdī. Visas savas karjeras laikā, es vienmēr esmu bijusi pret neatļautu vielu lietošanu un stingri iestājos pret neatļautām vielām sportā arī šobrīd, tapēc notikušais man ir īpaši nepatīkams. Kaut gan apzināti neesmu lietojusi aizliegtus medikamentus, es saprotu, ka tas neatbrīvo mani no atbildības par notikušo, tāpēc pašlaik daru visu, kas manos spēkos, lai sadarbotos ar speciālistiem un visām iesaistītajām pusēm. Tas, ka jaunie atklājumi analīzēs attiecas uz notikumiem pirms tik daudziem gadiem, šobrīd būtiski apgrūtina iespēju aizstāvēties, jo ne visi tā laika ārstēšanās un medikamentu dokumenti un paraugi ir saglabājušies. Neatkarīgi no visa notikušā un apstākļiem svarīgākais man šobrīd ir ģimene. Pašlaik esmu trešā bērna gaidībās un tagad mana prioritāte ir mana un vēl nedzimušā mazuļa veselība, tapēc centīšos saglabāt mieru arī šajos apstākļos un ļoti lūdzu Jūsu sapratni. Paldies visiem, kuri mani ir atbalstījuši un atbalsta. Foto: Aivars Vētrājs

A post shared by inetaradevica (@inetaradevica) on Nov 24, 2018 at 4:59am PST

 

Seen a mistake?

Select text and press Ctrl+Enter to send a suggested correction to the editor

Select text and press Report a mistake to send a suggested correction to the editor

Related articles

More

Most important